SOTS: Municipal Election Results May 3, 1999

Municipal Election Results May 3, 1999

Andover
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Edward F. Turn, Sr. Republican 495 X
  David H. Rhinelander Democratic 400 X
Selectman Jay K. Linddy Republican 390 X
  Leigh-Ann Hutchinson Republican 560 X
  Andrew F. Gasper, Jr. Democratic 453 X
  Margaret Wilt Democratic 329  

{Return To Top Of Page}
Bantam (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Richard J. Sheldon   21 X

{Return To Top Of Page}


Bolton
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Carl A. Preuss Republican 429 X
  No Nomination Democratic    
Selectman Robert W. Neil Republican 312 X
  Robert R. Mora Republican 321 X
  Barry E. Stearns Democratic 228 X
  Stasi Morianos Democratic 204 X

{Return To Top Of Page}


Barkhamsted
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman No Nomination Republican    
  Michael D. Fox Democratic 367 X
Selectman Richard T. Winn Republican 315 X
  Andrew W. Bray Democratic 171 X

{Return To Top Of Page}


Bethany
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Craig A. Stahl Republican 1,207 X
  Melissa Spear Democratic 991 X
Selectman Walter G. Briggs Republican 1,167 X
  Susan Hurlburt Democratic 936  

{Return To Top Of Page}


Danielson
Office Candidate Party Votes Winner
President Elaine B. Lipkke Republican 203 X
  Terry O. Sandsbury Democratic 127  

{Return To Top Of Page}


Fenwick (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Lafayette Keeney   39 X

{Return To Top Of Page}


Groton (City)
Office Candidate Party Votes Winner
Mayor Bette J. Giesing Republican 880  
  Dennis L. Popp Democratic 1,349 X

{Return To Top Of Page}


Jewett City (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Donald Ouillette   58 X

{Return To Top Of Page}


Litchfield (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Lee Losee   114 X
  James Lamond   35  

{Return To Top Of Page}


Naugatuck
Office Candidate Party Votes Winner
Mayor Timothy D. Barth Republican 2,876  
  Joan B. Taf Democratic 3,815 X

{Return To Top Of Page}


Newtown (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Joan G. Crick Republican 29 X

{Return To Top Of Page}


Sherman
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Michael H. Crawford Republican 398 X
  Donna D. Tuck Democratic 666 X
Selectman John P. McRoberts Republican 393  
  Richard J. McGoldrick Democratic 656 X

{Return To Top Of Page}


Stonington (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Michael J. H. Blair Republican 104  
  Andrew M. Maynard Democratic 252 X

{Return To Top Of Page}


Union
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Albert L. Goodhall, Jr. Republican 59 X
  No Nomination Democratic    
Selectman Nathan B. Swift, Jr. Republican 34 X
  Paul M. Rizner Democratic 31 X

{Return To Top Of Page}


Woodbridge
Office Candidate Party Votes Winner
First Selectman Kenneth D. Colabella Republican 1,452  
  Roger M. Harrison Democratic 1,561 X
Selectman Elizabeth L. Ridinger Republican 1,433 X
  Christian M. Sorensen Republican 1,371 X
  Joseph R. Calistro Republican 1,502 X
  Edward M Sheehy Democratic 1,424 X
  Charles C. Goetsch Democratic 1,391 X
  Genie S. Schwartz Democratic 1,253  

{Return To Top Of Page}


Woodmont (Borough)
Office Candidate Party Votes Winner
Warden Richard J. Austin   44 X




Content Last Modified on 8/23/2007 10:08:20 AM